A megfelelő méretű épület kiválasztása kulcsfontosságú, ha könnyűszerkezetes mobilgarázs vásárlását tervezed. A lemezelt épület mérete határozza meg, hogy mennyi tárgyat, gépet vagy járművet tudunk elhelyezni benne, vagy milyen kényelmesen tudjuk használni az adott tárolóteret. Ebben a blogcikkben segítséget nyújtunk az optimális méret kiválasztásához, hogy az épület tökéletesen megfeleljen igényeidnek és elvárásaidnak. Emellett foglalkozunk a mobilgarázshoz kapcsolódó építési engedély és szabályozás kérdésével is.
Tervezett mobilgarázs felhasználásának célja
Először is határozd meg, hogy a trapézlemez épület milyen célra lesz használva. Szükség van a gépjármű tárolására is szolgáló garázs méretre, vagy inkább egy kihasználható tárolóhelyet szeretnél a különböző eszközöknek és felszereléseknek? Az épület végleges célja meghatározza, hogy mekkora teret kell majd biztosítani a benne tárolt dolgoknak, azonban a rendelkezésre álló hely és megközelíthetősége is korlátot szab a lemezgarázs méretezés folyamán.
Tárolandó tárgyak és járművek mérete
Első körben vedd figyelembe a tárolandó tárgyak és járművek méretét, mérd le pontosan azok szélességét, hosszát és magasságát. Ezzel az információval könnyebben el tudod dönteni, hogy az adott tervezett épület elegendő teret nyújt-e a tárgyak kényelmes elhelyezéséhez. Az autók esetén, a kiszálláshoz is maradjon elegendő hely, a gyakrabban használt tárgyak pedig legyenek könnyen megközelíthetők. Szükség esetén kérhetsz egynél több kaput vagy ajtót, de akár átjáró garázs is kialakítható egy autó áthajtásához.
Belmagasság
Az épület belmagassága is fontos szempont. Ha például magas járműveket szeretnél tárolni benne, akkor olyan mobilgarázsra, műhelyre, raktárra lesz szükséged, amely megfelelő belmagassággal és kapu nyílással rendelkezik ahhoz, hogy a járművek gond nélkül beférjenek. Figyelem! Az oldalfal magasság, nem egyenlő a belmagassággal! A tetőtartó szerkezet ráül az oldalfali elemekre, ezért lentebb ereszkedik, mint maga az oldalfal.
Belső tér és mozgásterület
Fontos, hogy az épületben elegendő mozgásteret hagyjon a tárolt tárgyak között. A lemezelt váz, csak egy kevés helyet vesz el a benti hasznos térből – nem annyit, mint egy tégla épület falvastagsága -, ellenben 7m-nél nagyobb nyeregtetős kialakításokban oszlopos alátámasztás is szükséges lehet a belső térben. A függőlegesen lemezelt oldalfalak esetében, korlátozottan határozható meg az épület (szélesség és mélység) pontos mérete, mivel a lemez borda függőleges mélyedésénél lehet csak a vázhoz szegecselni a falakat. Vízszintes lemezelés esetén a borda mélyedések horizontálisan fekszenek, bármekkora méretre szabhatók és felerősíthetők, de csak erősített vázszerkezettel kérhető e kivitel.
A tárgyak mérete mellett vedd figyelembe azt is, hogy azok között még kényelmesen mozoghass, könnyen hozzáférj a szükséges dolgokhoz. Ezek be- és kijuttatásához a nyílászárók szélessége és magassága is megfelelő méretezésű legyen. A kapu hasznos magassága, mindig alacsonyabb a falnál, mivel a kapu keretet szerelik be a falmagasság alá. A billenőkapuk tovább csökkentik az áthaladási magasságot, mivel saját magukba nyílnak bele – 10cm-t elvesznek a kapu keret szabad magasságából.
Korlátot szabhat továbbá a mozgásban, a kifelé nyíló ajtó és kapuszárny is, főleg ha valamilyen tereptárgy (pl. kiemelkedő beton, fa törzse) akadályozza a nyitást. Ezek helyét és kifelé (bal vagy jobb irányba) történő nyitási irányát a garázs vagy kerti tároló falán, még a legyártásuk előtt is meghatározhatod.
Jövőbeli igények
Gondolj előre és vedd figyelembe milyen jövőbeni tárolási igények léphetnek fel. Ha tervezed, hogy további tárgyakat vagy járműveket fogsz beszerezni, válasz egy olyan épületet, amelyben elegendő tárolási lehetőség kínálkozik. Amennyiben téli-nyári gumiabroncs garnitúrát is raktározni fogsz bent, bár évente csak két alkalommal kell azokat mozgatnod, ám ezek sok teret elvesznek majd az épületből.
Mobilgarázs építési engedély és szabályozások
Ellenőrizd az épület méreteivel, tetőszerkezetével és külső megjelenésével kapcsolatos helyi szabályozásokat és szükséges engedélyeket. Bizonyos területeken vannak korlátozások az épületek méretezésére vonatkozóan, máshol a színeket vagy a tető típust írják elő. Még a megrendelés előtt győződj meg arról, hogy a választott épület megfelel az adott szabályozásoknak. Ha az épület telepítése a te településeden mégis engedélyhez kötött, azért mi sajnos nem tudunk felelősséget vállalni.
A 2017. január 1-én hozott szabályozás értelmében, alap esetben a 100 légköbméternél nem nagyobb térfogatú és a 4,5m gerincmagasságot nem meghaladó épületek esetében nem szükséges engedély kiváltása. Ettől függetlenül van olyan önkormányzat is, amely ezt a rendelkezést felülbírálja, esetleg másképp alkalmazza az alapértelmezett jogszabályt. A hatályos rendelkezések a következő oldalon olvashatóak: Mihez nem szükséges építési engedély. A pontos helyi szabályozással kapcsolatban kérjük, érdeklődjön az illetékes önkormányzatnál, mert az engedélykötelesség megállapítása a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozik.
A telepítéshez használt teherautók súlya miatt előfordulhat, hogy behajtási engedély szükséges a telepítéshez. Ez esetben is az illetékes Önkormányzati hatóság által kiadott behajtási engedéllyel lehet csak 12, 15, 18 tonnás járművekkel megközelíteni a szerelés helyszínét. Ezen engedélyek beszerzése, a megrendelő feladata.
Az optimális méretű épület kiválasztása fontos lépés a vásárlás folyamatában. Gondosan mérlegeld az igényeid és elvárásaid, és vedd figyelembe a fent említett szempontokat is. Ha megfelelően méretezed az épületet, biztos lehetsz benne, hogy az célratörően szolgálja tárolási igényeid és hosszú távon biztosít majd kényelmet és funkcionalitást.