et-loader

A megfelelő mobilgarázs alap előkészítése

Mobilgarázs teljes betonalapHa könnyűszerkezetes épület, mobilgarázs vásárlására készülsz, akkor tudnod kell, hogy egy minden szempontból megfelelő, épületet fogadó felület megléte elengedhetetlen az építmény stabilitásának biztosításához. Az alap előkészítése kulcsfontosságú, hogy a szerelők a helyszínen tökéletesen össze tudják szerelni a mobilgarázst, tárolót vagy akár egy kennelt is. Ezzel a blogcikkel segítséget nyújtunk a megfelelő alap kiválasztásához és elkészítéséhez, hogy az épület hosszú éveken át biztonságosan és tartósan tehessen jó szolgálatot.

Az épület bárhol felállítható, de ahhoz, hogy a szerelők hatékonyan végezhessék el a munkájukat, fontos, hogy megfelelően előkészített alapzat álljon rendelkezésre, mely megközelíthető és szerelhető is egyben. Számos lehetőség közül választhatsz, ám normál esetben teljes betonalapot, betonsávot vagy betontuskókat javaslunk a rögzítési pontok fogadásához.

Fontos előfeltételek az épület lefogatásához

  1. Az alap kialakítása az adott, helyszínre érkező épület méretéhez igazítva történjen. A lefogatáshoz használt dűbelek ne kerüljenek a beton széléhez közel, mert lepattinthatják a beton peremét. Javasolt 10-15cm beton ráhagyás a rögzítési ponttól minden irányban. 
  2. Igen fontos továbbá, hogy átlókat is mérj, ezek különbsége mutatja meg, hogy mennyire ferde az alap, eltér-e a derékszögtől az oldalak találkozásánál.
  3. A beton vastagsága/mélysége legyen nagyobb, mint 10cm, mivel a szokványos rögzítéshez használt dűbel 10cm hosszú. Ha túlszalad, nem fog kapaszkodni és kilazulhat idővel. Ha 20cm-es dűbelekkel szeretnél rögzíteni, akkor a rögzítési pontokon a beton vastagabb/mélyebb legyen, mint 20cm.
  4. A beton homogén anyagú kell legyen, ne több rétegű, különböző aszfalt vagy kavicságy rétegekkel vegyített. A lehorgonyzás akkor stabil, ha azonos keménységű és minőségű anyagban tart a dűbel, valamint a teljes hosszában befeszül.
  5. Az alap vízszintben kell hogy legyen, mivel az érkező épület alja is vízszintes. Az esetleges szintbeni eltérések miatt – ha valamely irányban lejtés van az alapban -, alá kell ékelni a vázat a telepítéskor, hogy az vízszintbe kerüljön. A falaknak függőleges pozícióban kell állniuk, derékszöget bezárva, másképp a szerkezet feszülni fog és csökken az élettartama, valamint a nyílászárók működése sem lesz megfelelő

Egy könnyűszerkezetes épület telepítése csak akkor történhet meg, ha a beton már megkötött. Friss betonba fúrt lyukakba nem fog megszorulni és tartani a rögzítés.

A teljes betonalap

Mobilgarázs teljes betonalapA legjobb megoldás, hiszen garantálja az épület stabilitását és hosszú élettartamát. Amennyiben betonalapot szeretnél kialakítani, érdemes egy tapasztalt kőművessel konzultálni, akinek segítségével meghatározhatja az optimális vastagságot és az esetleges vasalást. Általában 12-15 cm vastagság elegendő a könnyűszerkezetes épület számára, de az alap teherbírása/szilárdsága, az épületben tárolt eszközök és gépek miatt is fontos szempont lehet. Az épületbe jutó víz (pl. autóra feltapadt latyak) lefolyatásához érdemes az oldalfalak felé (1cm mély) géreket/csatornákat kialakítani, amiken keresztül a folyadékok távozhatnak az épületből.

Sávalap

Mobilgarázs betonsávElegendő egy beton csíkot is kialakítani a rögzítési pontok vonalán, ha csak az épület alatti sávon szeretnél támasztást. Ezt elégséges 30cm szélességben és minimum 40 cm mélyen a földbe ültetni. Egy ilyen sáv közepén már biztonságosan lehet dűbelezni, még ha nem is tökéletesen párhuzamosak az oldalak vagy nem 90 fokos szöget zárnak be.

A későbbiekben a belső, épület alatti rész kirakható viacolorral, felszórható tört kővel, vagy akár szigeteléssel is ellátható. Kevesebb betonozással készül, de az épületben gyengébb alátámasztás lesz a belső felületen. Érdemes itt is gondolni a víz elfolyásra, például megoldható ez a teljes felület kidomborításával, oldalfalak felé lejtetett viacolor ággyal. 

Betontuskó, betontömb, betonoszlop

Mobilgarázs betontuskók (küszöbbel)Ha nincs lehetőség a teljes betonalap elkészítésére, vagy a legolcsóbb megoldást keresed, esetleg meg akarod kicsit emelni az épületet, betontuskók kialakításával gondoskodj a rögzítési pontok fogadásáról, azaz a megfelelő alapról. Ha az épületet gépjármű tárolására szánod, erősen ajánlott a bejárati rész alá is csíkot betonozni az áthajtáshoz. Fontos, hogy ha járművel történik behajtás, az alap végig és stabilan támassza meg a küszöb részt az áthajtás vonalán. Így elkerülheted, hogy a váz a levegőben legyen, áthaladáskor oda koppanjon a betonhoz, rángassa a teljes vázat vagy akár megsérüljön a konstrukció a jármű súlya alatt. A mobilgarázs zártszelvényes küszöbének minimum 2 ponton történő lerögzítésével, az oldal irányú erőhatások esetén is stabilan a helyén marad.

A betontömbök vagy zsalukő alkalmazása esetén a 40x40x50 cm-es vagy 30x30x60 cm-es (ez két zsalukő egymásra rakva) méretet javasoljuk.

Természetesen a fentiek mellett több más módszer is létezik az épületek építésének előkészítésére. Megemlíthető például a környezetkímélő, de pontosságot igénylő talajcsavar, de volt már sikeres telepítés vasúti beton talpfákra és deszkákkal áthidalt fa gerendákra is. Ezeken össze lehet szerelni az épületet, de a garanciális rögzítés csak a fentebb felsorolt három alapfajta (beton alap, sávalap, beton tuskó) kivitelezése esetén lehetséges. Az alap előkészítése időigényes és szakszerű munkát igényel, de ennek eredményeként biztos lehetsz benne, hogy a könnyűszerkezetes mobilgarázs vagy más épület biztonságosan és hosszú távon használható marad. Ne feledd, a stabil alap a biztonság és a tartósság kulcsa, és hozzájárul ahhoz, hogy az épület teljes mértékben kielégítse igényeid és elvárásaid. A rögzítési pontok helye és darabszáma a kivitel típusától és az épület kialakítástól függően változhat, ám alapszabályként elmondható, hogy a sarkoknál mindenképp történik lefogatás, valamint 2,5-3m távolságra egymástól. Egy megrendelt épület alapozásához természetesen kérhetsz tőlünk bővebb tájékoztatást, esetleg segédletként rajzot is.

Kutyakennel alapjának előkészítése

A kutyakennel rögzítéséhez és az impregnált fapadló alátámasztásához mérettől függően 5 vagy 9 db betontuskóra van szükség. A következő képen egy 3x2m-es kennel alapjának vázlata látható. Ettől a mérettől ajánljuk a 9 ponton való alátámasztást, kissebb méretű kennel esetében elégséges az 5 betontuskó. Amennyiben a kennel nem impregnált fapadlóval kerül megrendelésre a középső alátámasztási pontot el lehet hagyni, mivel ennek a feladata a fapadló stabilitásnak növelése.

Vásárlói elégedettség

4.9
531
4.9
263

Rólunk mondták